Our's varies from £80-100 ish, depends on what we're buying that week.
2 adults and 2 little kids.
I take a packed lunch to work everyday, wife and kids eat at home every day.
It's the expensive stuff like nappies, baby wipes, cleaning products, fresh fruit, fresh meat, etc that puts our bill up.
We buy the cheaper Pampers nappies, but they're still a little more expensive.
It's also put up by our tastes, we only buy PG Tips tea bags (don't like other brands), never buy cheap bread (so end up buying Hovis for £1.20 per loaf), Douwe Egberts Instant Coffee (nicer that other brands), only ever buy Heinz beans and McCain chips.
So stuff we're less fussy about; tinned tomatoes (cheapest own brand), orange juice (Tesco value), etc.
We use our tesco clubcard a lot and get decent money off vouchers.
It's also usually cheaper if I go on my own, then the wife doesn't have a chance to pick up stuff from the clothing section
