GolfGTIforum.co.uk
General => General discussion => Topic started by: stealthwolf on 02 February 2012, 15:31
-
Going on from this thread:
http://www.golfgtiforum.co.uk/index.php?topic=221124.msg2039152#msg2039152
Let us know how many mouths that amount feeds. If you do monthly shops, divide it by 4.
-
£60-80/week for four adults.
-
About £80 is a week, hard to work out as we don't shop weekly but thats rough estimate.
2 Adults no kids or pets :cool:
-
Was about £60 a week for 2 adults. Now I'm working away its a lot less!
-
I'll do a big shop one week of about £40, a lot of that stuff will last 2/3 weeks.
The following week I'll do a smaller shop to replace the perishables etc, that'll be around £20-£30.
I spend about £100 a month feeding just myself.
-
I do a big £100 shop a month, there abouts...so about £25 a week. I do buy the odd thing or two from the local shop so around £30 a week for me.
-
2 adults and 3 kids, about 80 quid.
I'm away 4 days a week as well.
That's shopping at ALDI, so it's as cheap as you can get..
-
Student... sub £20 :sick:
-
Who are the 2 people that spend over £150 a week you either have a big family or you very fat :grin:
-
About £90 a week, 2 adults, one toddler, 2 dogs!
-
3 adults, 1 teenager and a dog £120 p/w.
And I spend about £30 a week for work
-
Who are the 2 people that spend over £150 a week you either have a big family or you very fat :grin:
:grin: :grin: :grin:
we go through £30 a week, 3 adults (classing myself as an adult as i'm 20 next month) and 1 cat on a diet :laugh:
my mum is allergic to about everything so she has to eat rice cakes and natural yogurts and that costs £15 a week so me and my dad cope on £15 a week
-
2 adults 1 kid £50ish prob more if i fall off the wagen :evil:
-
Who are the 2 people that spend over £150 a week you either have a big family or you very fat :grin:
If i shopped at sainsburys for everything then i'd easy topple that.....
It's us southerners propping up the north again :grin:
-
Who are the 2 people that spend over £150 a week you either have a big family or you very fat :grin:
If i shopped at sainsburys for everything then i'd easy topple that.....
It's us southerners propping up the north again :grin:
I reckon we spend on average a month
£150 a month in Tesco's for basics
£100 a month in the local Butchers
plus possibly another £80-150 a month on fresh food from various shops/markets
-
Who are the 2 people that spend over £150 a week you either have a big family or you very fat :grin:
:grin: :grin: :grin:
we go through £30 a week, 3 adults (classing myself as an adult as i'm 20 next month) and 1 cat on a diet :laugh:
my mum is allergic to about everything so she has to eat rice cakes and natural yogurts and that costs £15 a week so me and my dad cope on £15 a week
Im not having it! £30 per week! clearly you dont do the shopping :shocked:
We do about £130 a week, thats a main shop, and maybe one or two trips back during the week, plus we eat out usually a couple of times a week, so by the time weve done fuel and food at Sainsbury's I would say well over £200 a week is an honest figure, and thats pretty much for 3 of us these days
Thom
-
That's a more realistic figure Thom, especialy if you shop at sainsburys..
-
£0
however my mum and dad pay around £150 a week for 4 of us (mam works at morrisons so we get discount ;) )
i do pay £95 towards it though in rent.
-
That's a more realistic figure Thom, especialy if you shop at sainsburys..
If we shop at Waitrose, I could easily put another £100 on top of that... their food is awesome! :lipsrsealed: :lipsrsealed:
Thom
-
Normally about £20 - £30 per week,
Thats for 2 adults, Some weeks can be sub £20
-
That's a more realistic figure Thom, especialy if you shop at sainsburys..
If we shop at Waitrose, I could easily put another £100 on top of that... their food is awesome! :lipsrsealed: :lipsrsealed:
Thom
Thats all we got in my town, that and a bargain booze...
-
Normally about £20 - £30 per week,
Thats for 2 adults, Some weeks can be sub £20
I don't believe it! What do you buy?
Thom
-
There is no way anyone could live round my area for 20 quid a week.
For example, even buying a loaf of bread and some milk will cost £3.50...
£15 a week for one adult , all i will say is :grin:
-
Varies between 60-120 dependant on all the washing powder lunchbox stuff for kids etc. 2 adults 2 kids(one tiddler still) 1 dog and she gets James Wellbeloved food...less crp and less crp to pick up!!! And a cat.
Plus we eat fresh fruit and veg everyday plus meats.
4 chicken fillets £5+ = 2 meals max
The rest of you under £80 are eating carb central or frozen veg....frozen peppers are Minging, sweetcorn tastes funny, never seen mange tout or sugar snap peas frozen...mushrooms :sick:
-
Not by choice, we're down to £60 for 2 adults a 2 kids, includes nappies and milk powder as the baby doesnt care for titty juice. I work full time and my missus got made redundant just before she was eligable for their maternity allowance, convenient i thought.
-
Normally about £20 - £30 per week,
Thats for 2 adults, Some weeks can be sub £20
I don't believe it! What do you buy?
Thom
The usual milk, Bread, Fresh fruit,Meat, Ham for my dinners, Some Frozen things for a weekly tea, Dont eat Cr*p or Chocolate or snack things
-
Who are the 2 people that spend over £150 a week you either have a big family or you very fat :grin:
:grin: :grin: :grin:
we go through £30 a week, 3 adults (classing myself as an adult as i'm 20 next month) and 1 cat on a diet :laugh:
my mum is allergic to about everything so she has to eat rice cakes and natural yogurts and that costs £15 a week so me and my dad cope on £15 a week
Im not having it! £30 per week! clearly you dont do the shopping :shocked:
We do about £130 a week, thats a main shop, and maybe one or two trips back during the week, plus we eat out usually a couple of times a week, so by the time weve done fuel and food at Sainsbury's I would say well over £200 a week is an honest figure, and thats pretty much for 3 of us these days
Thom
my mum does the shopping, all I write on the shopping list is hash browns :grin: normally get potatoes, sausages, bacon, eggs, beans, bread, milk, cheese...
my dad works for walkers so get free crisps and sometimes quakers oats porridge
-
Who are the 2 people that spend over £150 a week you either have a big family or you very fat :grin:
:grin: :grin: :grin:
we go through £30 a week, 3 adults (classing myself as an adult as i'm 20 next month) and 1 cat on a diet :laugh:
my mum is allergic to about everything so she has to eat rice cakes and natural yogurts and that costs £15 a week so me and my dad cope on £15 a week
Im not having it! £30 per week! clearly you dont do the shopping :shocked:
We do about £130 a week, thats a main shop, and maybe one or two trips back during the week, plus we eat out usually a couple of times a week, so by the time weve done fuel and food at Sainsbury's I would say well over £200 a week is an honest figure, and thats pretty much for 3 of us these days
Thom
my mum does the shopping, all I write on the shopping list is hash browns :grin: normally get potatoes, sausages, bacon, eggs, beans, bread, milk, cheese...
my dad works for walkers so get free crisps and sometimes quakers oats porridge
Alright for some, do you get fed up with eating crisps all the time? :grin:
-
Who are the 2 people that spend over £150 a week you either have a big family or you very fat :grin:
:grin: :grin: :grin:
we go through £30 a week, 3 adults (classing myself as an adult as i'm 20 next month) and 1 cat on a diet :laugh:
my mum is allergic to about everything so she has to eat rice cakes and natural yogurts and that costs £15 a week so me and my dad cope on £15 a week
Im not having it! £30 per week! clearly you dont do the shopping :shocked:
We do about £130 a week, thats a main shop, and maybe one or two trips back during the week, plus we eat out usually a couple of times a week, so by the time weve done fuel and food at Sainsbury's I would say well over £200 a week is an honest figure, and thats pretty much for 3 of us these days
Thom
my mum does the shopping, all I write on the shopping list is hash browns :grin: normally get potatoes, sausages, bacon, eggs, beans, bread, milk, cheese...
my dad works for walkers so get free crisps and sometimes quakers oats porridge
Alright for some, do you get fed up with eating crisps all the time? :grin:
I fecking hate them :grin: :grin: although when he brings pepsi or dorito's back i don't mind (pepsi own walkers and quakers oats)
-
Our's varies from £80-100 ish, depends on what we're buying that week.
2 adults and 2 little kids.
I take a packed lunch to work everyday, wife and kids eat at home every day.
It's the expensive stuff like nappies, baby wipes, cleaning products, fresh fruit, fresh meat, etc that puts our bill up.
We buy the cheaper Pampers nappies, but they're still a little more expensive.
It's also put up by our tastes, we only buy PG Tips tea bags (don't like other brands), never buy cheap bread (so end up buying Hovis for £1.20 per loaf), Douwe Egberts Instant Coffee (nicer that other brands), only ever buy Heinz beans and McCain chips.
So stuff we're less fussy about; tinned tomatoes (cheapest own brand), orange juice (Tesco value), etc.
We use our tesco clubcard a lot and get decent money off vouchers.
It's also usually cheaper if I go on my own, then the wife doesn't have a chance to pick up stuff from the clothing section :grin:
-
£30 a week if I do it, £40 if she does it, £50 if we both go.
And a takeaway once a week which is normally less than £10
-
80-100
2 adults, 3 kids, about 70-80 a week with Tesco online and whatever else she's forgot/fancied from Waitrose. That does include non-food stuff.
-
£70-£80 a week inc delivery from Asda plus the odd extra loaf and milk from the local shop if we run out. That's for 2 adults, 2 kids (6+8) and a cat.
I rarely eat out if I'm away from home at lunch time, I'll take sandwiches. I figure that I've paid once to fill the cupboards at home, I'm not paying again to buy more stuff when I'm out.
-
2 adults and 3 kids, about 80 quid.
I'm away 4 days a week as well.
That's shopping at ALDI, so it's as cheap as you can get..
Chippie not at home then?
-
Blimey..
I probably spend £50-70 per week...and there's just me. No regular take-aways...just the food I buy from Tesco.
That's including washing and cleaning stuff.
-
Blimey..
I probably spend £50-70 per week...and there's just me. No regular take-aways...just the food I buy from Tesco.
That's including washing and cleaning stuff.
That's because you live in the real world...
-
2 adults and 3 kids, about 80 quid.
I'm away 4 days a week as well.
That's shopping at ALDI, so it's as cheap as you can get..
Chippie not at home then?
No chippy is 20 miles from home :smiley:
-
and 20 miles is not commutable? :shocked:
-
and 20 miles is not commutable? :shocked:
Obviously :rolleyes:
I don't walk to work :grin:
-
about £65 to £80 a week for me thats just me Tescos and lunch on the run which accounts for most of it I guess
-
I don't really know as I try to keep general costs down, probably average about £40-50 a week.
-
£60 eating fresh fruit and meat, no frozen or tinned stuff! Includes domestic stuff too.
Farm shops rock!
-
At one point I was doing £100 a week. (body building) Plus £10 a day at work.
Now it's more like £60 for 2 adults but I spend another £25 a week at work.
-
Me and the missus use between 35-60 a week on food shopping. More when I was on protein and supplements for gym purposes.
-
Depending on if I eat lunch near work or make a lunch at home, 30-50£ for just me. That includes other bits and bobs picked up like washing stuff, lightbulbs, whatever else is needed.
-
up to £100 per week for 4 adults including all domestic items , and all lunches for work too. :shocked:
will have to go on a diet to spend less , will make the gti faster too :cool:
-
£120-150 a week for two adults and three children (aged 10).,plus £20-30 a week for bits and bobs we run out of :smiley:
-
Just got back from Tesco & the bill was £56 (£30 of that was on a Jacket I bought) :rolleyes: